Psychologie:
Věda, umění, řemeslo

Jsme stále mladá katedra s bohatými zkušenostmi.

• Učíme psychologii pro budoucí profesionály i pro ty, kteří své vzdělání chtějí rozšířit.
  • Věříme, že základní poznatky o chování a prožívání lidí jsou užitečné všem.
  • Snažíme se učit psychologii podle vzoru světových univerzit.
  • Používáme mezinárodně uznávané studijní materiály.
  • Výuku propojujeme s vlastním výzkumem.
  • Nečekáme na výzvy k inovacím, vylepšujeme kurzy rok od roku, semestr od semestru.
  • Svou práci děláme s vášní a snažíme se ji ve studujících také probudit.

Od roku 1998 je naším sesterským pracovištěm Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny.

Naše specializace

Úspěchy a ocenění

Pracoviště

Naše katedra opakovaně zvítězila v hodnocení českých kateder psychologie. V letech 2008 až 2015, kdy Hospodářské noviny žebříček sestavovaly, se katedra umístila vždy na prvním místě s výjimkou roku 2016, kdy skončila druhá.

Studenti

Naši studenti pravidelně obsazují první místa v soutěži o nejlepší studentskou práci na Mezinárodních studentských psychologických dnech, kterých se účastní vždy dva zástupci z každé z téměř dvacítky kateder psychologie v České a Slovenské republice.

Bakalářská sekce
  • 1. místo 2019: Petra Hubatková, Ondřej Fajstavr, Sára Suchá, Nikola Vasková a Eva Kosecová (Vliv počtu možností na subjektivně vnímaný čas během rozhodování - replikační studie)
  • 1. místo a cena studentů 2016: Edita Chvojková, Zuzana Komprdová, Petra Němcová, Markéta Puldová, Petra Žantovská (Namáhavost úkolu jako moderátor vztahu mezi pochvalou a pracovní spokojeností)
  • 1. místo 2014: Vojtěch Mýlek, Klára Čapková, Jitka Sedláková a Kateřina Synková (Míra rodičovské kontroly školních povinností dítěte na prvním stupni ZŠ jako prediktor vzniku akademické prokrastinace studenta na VŠ)
Magisterská sekce

Doktorandi a vyučující

Ocenění za výuku

Naši vyučující patří k nejlepším na Masarykově univerzitě.

• Cena rektora MU pro vynikající pedagogy: Mgr. Miroslav Šipula (2014 a 2015; vyučuje obecnou a kognitivní psychologii); doc. Jan Šerek, Ph.D. (2019; vyučuje vědeckou propedeutiku, epistemologii či politickou psychologii).
  • Cena Studentské komory Akademického senátu MU za studentský podíl na výuce: Mgr. Hynek Cígler, Ph.D. (2016; statistické kurzy a psychometrika).
Ocenění za výzkum

Pracovníci katedry patří rovněž mezi vynikající vědce.

• Cena rektora MU za dlouhodobé vynikající výsledky ve výzkumu: Prof. PhDr. Petr Macek, CSc. (2016), doc. Mgr. Anna Ševčíková, Ph.D. (2023).
  • Cena rektora pro vynikající studenty doktorských studijní programů: doc. Mgr. Hana Macháčková, Ph.D. (2014); Mgr. Martina Šmahelová, Ph.D. (2019); Mgr. Petra Daňsová, Ph.D. (2020); Mgr. Adam Klocek, Ph.D. (2023); Mgr. Martina Klocková (2023)

Spolupracujte s námi

Informace o studiu pro zájemce o studium

zjistěte více