Napsali o nás
Výběr z toho nejzajímavějšího, co o nás psali v médiích.
- Pasti internetu nemívají tvář staršího cizího pána, říká psycholog o filmu V síti. Strašení dělá zlou službu únor 2020: Rozhovor s Davidem Šmahelem o on-line sexuálním násilí k chystanému dokumentu V síti (Deník N).
- Může vám psychologické testování opravdu něco povědět o uchazeči o zaměstnání? listopad 2019: Rozhovor s Hynkem Cíglerem v časopise Finmág o psychologickém testování v personalistice
- Cítit k dětem lásku není samozřejmost listopad 2019: Rozhovor o rodičovství, výchově a vztazích v rodině se Zuzanou Masopustovou na Radiu Proglas.
- Nejlepší pedagog: Nezajímavé je jen to, co jsem dost nevysvětlil říjen 2019: Rozhovor s Janem Šerkem oceněným rektorem MU jako nejlepší pedagog pro Magazín M
- Jak to mají mámy? Jsou pod tlakem. Kvůli kojení i kvůli výchově, říká výzkumnice srpen 2019: Rozhovor se Zuzanou Masopustovou na DVTV o výsledcích výzkumného projektu DOMOV.
- Ideální je, když chce mít dítě rodiče mezi přáteli na Facebooku, míní výzkumnice srpen 2019: Rozhovor s Martinou Šmahelovou (oceněnou cenou rektora pro vynikající doktorské studenty) ve fakultním časopise Atrium.
- Matka nemusí být perfektní a pláč k dětství patří, říká autorka studie o mateřství červen 2019: Rozhovor se Zuzanou Masopustovou pro magazín vysokých škol Universitas
- Trendy ve fungování rodiny a prvotní chyby rodičů květen 2019: Rozhovor se Zuzanou Masopustovou na ČR Brno v rámci akce Týden pro rodinu
- Téměř polovina dětí neví, jak ověřit informace na internetu leden 2019: Výzkumníci z Fakulty sociálních studií MU dlouhodobě sledují chování českých dětí na internetu v rámci průzkumu EU Kids Online.
- Rodiče se při seznamování dětí na webu bojí pedofilů, ostatní hrozby neřeší leden 2019: Čtvrtina českých dětí a teenagerů se alespoň jednou měsíčně na internetu setká se zprávou, fotkou či videem, které zobrazují krutost nebo násilí, ukázal mezinárodní průzkum EU Kids Online. Rodiče pak v seznamování dětí na internetu vidí riziko, bojí se pedofilů. Ostatní hrozby, s nimiž se děti na internetu setkávají, ale podceňují.
- Poruchy příjmu potravy: Internet je dvousečná zbraň prosinec 2018: Výzkum ukázal, že srovnávání se s nereálnými vzory na webu sice může být škodlivé, internet ale zároveň poskytuje řadu nástrojů, které mohou pomoci při léčbě.
- Univerzita získala šest grantů pro špičkové vědce prosinec 2018: Masarykova univerzita byla nejúspěšnější v novém grantovém schématu EXPRO Grantové agentury ČR. Jeden z projektů získal David Šmahel.
- Zákaz používání mobilů ve školách. Ředitelé narazili na školní inspekci prosinec 2018: České školství čeká střet mezi řediteli základních škol a inspektory. Ve školním řádu některých škol se objevil plošný zákaz mobilních telefonů. Česká školní inspekce ale bude při kontrolách žádat vyškrtnutí takového nařízení.
- Je potřeba dětem vysvětlit, že veřejný prostor existuje i na internetu, vysvětluje psycholog říjen 2018: Děti tráví na chytrých mobilních telefonech spoustu času. Běžně používají sociální sítě, sledují videa na YouTube, nebo hrají hry. Nebezpečím, které může pro tzv. digital natives internet představovat, se zabývají rodiče i odborníci. Rozhovor s Davidem Šmahelem.
- Účinnost psychoterapie se vyrovná lékům. Pomoct může i při životním „záseku“, říká Tomáš Řiháček září 2018: Rozhovor na ČT s Tomášem Řiháčkem (nejen) o psychoterapii.
- Více než polovina lidí mezi 20 a 30 lety se necítí plně dospělá červen 2018: Podle psychologa z univerzity Petra Macka odložení pevné profilace studia zapadá do způsobu uvažování mladých lidí, říká v rozhovoru pro Echo24.
- Závislost na hraní her je teď nemoc. Neházejte ale všechny hráče do jednoho pytle, varuje psycholog červen 2018: Světová zdravotnická organizace (WHO) uznala závislost na hraní počítačových her za psychickou poruchu. Kde končí hranice běžného hraní a začíná závislost? Vysvětluje David Šmahel.
- Výzva Éta podpoří aplikovaný humanitní výzkum. Šanci vidí i vědci z Muni duben 2018: Grant Technologické agentury České republiky v programu Éta získal tým Šárky Portešové na vývoj systému pro identifikaci intelektově nadaných dětí prostřednictvím počítačových her.
- Starých pedofilů je na síti málo, děti ohrožují jiní, upozorňuje psycholog duben 2018: Co zajímá české děti na internetu a jaká rizika na ně číhají? Odpovědi na tyto otázky hledá tým brněnských psychologů pod vedením Davida Šmahela. „Zjistili jsme, že čeští rodiče patří v Evropě k těm, kteří nejméně monitorují svoje děti na internetu,“ tvrdí Šmahel.
- Průzkum: Jak si studenti hlídají své bezpečí v kyberprostoru únor 2018: Mezi existencí bezpečnostních doporučení a jejich reálným využíváním je podle výzkumníků velká propast.
- Každé desáté dítě v průzkumu přiznalo, že někdo zneužil jeho osobní údaje z internetu únor 2018: Až desetina českých dětí přiznala, že někdo zneužil jejich heslo nebo identitu na internetu. Vyplývá to z výsledků posledního výzkumu EU Kids Online
- První časopis na Masarykově univerzitě získal impakt fakto leden 2018: Mezi světovou špičku se dostal časopis Cyberpsychology připravovaný na Fakultě sociálních studií MU
- Výzkum: Jak prožívají české matky a otcové úlohu rodiče září 2017: Psychologové z Fakulty sociálních studií MU zjišťují i to, jak na rodiče působí záplava dostupných informací.
- Výzkumy na hranici oborů: Chování počítačových uživatelů i vliv prostředí na zdraví červen 2017: Grantová agentura Masarykovy univerzity pomáhá milionovými granty perspektivní mezioborové spolupráci.
- Profesor Zbyněk Vybíral v Diagnóze F: Psychoterapeut by měl mít talent (1/2) květen 2017: rozhovor s prof. Zbynkěm Vybíralem na radiu Wave v rámci projektu Diagnoza F
- Mladí Češi si nechávají radit hlavně od maminky březen 2017: Poradit se nebo zkonzultovat své budoucí plány chodí mladí Češi především za maminkou, tvrdí vědci z Masarykovy univerzity. I když je lidem třeba už přes dvacet, názor matky je pro ně stále důležitý.
- Vybíral: Psychologii čeká velký úklid. Hodně se změní únor 2017: Vedoucí katedry psychologie Zbyněk Vybíral o neseriózních psychoterapeutických postupech a proměnách současné psychologie pro časopis MUNI
- Co považovat za atraktivní? Lidé hledají odpověď na webech o stravování a cvičení únor 2017: Průzkum odborníků ukázal, že hlavně lidé s poruchou přijímání potravy odcházejí z webů často s negativními pocity.
- Výzkum: Neomezené možnosti ztěžují mladým lidem životní volby únor 2017: Dnešní dvacátníci neodmítají zodpovědnost. Ve složitějším světě jen potřebují víc času na rozmyšlenou.
- Průzkum: Bezpečnost dětí na internetu hlídají častěji otcové prosinec 2016: Takzvané digitální rodičovství přináší řadu výzev. Čeští otcové mají před matkami náskok.
- Změny k lepšímu červenec 2016: I změna k horšímu, i omyl, i vážná chyba nás mohou posunout, říká v rozhovoru profesor Zbyněk Vybíral (rozhovor v časopise Psychologie.cz)